ASTM A335 P1

ASTM A335 P1

ASTM A335 P1 (ASME SA335 P1) je nisko{4}}legirani hrom-molibden čelik (Cr-Mo čelik), koji je razred sa najnižim sadržajem legure među legurama hroma{7}}molibdena u standardu ASTM A335/ASME SA3. Njegov tipični sastav je 0,5% Cr - 0.5% Mo, što ga čini legiranim čelikom sa najmanjim sadržajem legure i najisplativijim-isplativim u seriji Cr-Mo legiranih čelika. Ovaj materijal je posebno dizajniran za uslove visoke{16}}temperature i visokog{17}}pritiska i klasičan je izbor materijala za opremu koja nosi visoku{18}temperaturu pod pritiskom-u oblastima kao što su proizvodnja električne energije, petrohemija i kotlovi.
Osnovne karakteristike ASTM A335 P1 leže u ravnoteži između umjerene čvrstoće na visokim{2}}temperaturama i dobre obradivosti. Ovaj tip ima nizak sadržaj ugljika (približno 0,08-0,15%), što nudi bolju zavarljivost od P11 i P22. Također ima širi prozor procesa termičke obrade, što ga čini pogodnijim za cijevi sa tankim{8}}zidovima i zavarene-zavare na terenu gdje se termička obrada nakon-ne može izvršiti odmah. Dodatno, dodatak 0,5% molibdena (Mo) značajno povećava otpornost materijala na lomljenje pri visokim-puzanjima{15}pri visokim temperaturama u temperaturnom opsegu od 350-500 stepeni, omogućavajući njegovu upotrebu u visoko-komponentama koje nose pritisak, kao što su subkritične glave za cijev i cijevne elektrane. P1 je jedan od najstarijih i procesno zrelih razreda u seriji ASTM A335, sa proizvodima koji su u skladu sa međunarodnim standardima kao što su ASTM A335/ASME SA335 i ASTM A213 (odgovara T1 cijevima).
Ključne karakteristike: P1 je razred sa najnižim sadržajem legure, najnižom cijenom i najboljom zavarljivošću u seriji A335 hrom-molibden čelika. To je klasičan izbor materijala visoke{4}}vrijednosti za srednje do niske temperature visoke-uvjete rada gdje nisu potrebne veće performanse legure P11/P22.
Pošaljite upit
Opis
Tehnički parametri

Karakteristike proizvoda

High-Temperature Oxidation Resistance

Dobra -čvrstoća na visoke temperature i otpornost na puzanje (prednost jezgre)

Osnovna prednost ASTM A335 P1 leži u njegovoj umjerenoj otpornosti na visoke-temperature i otpornosti na puzanje. Zahvaljujući dodatku 0,5% molibdena (Mo), P1 pokazuje značajno bolju otpornost na lomljenje pri puzanju pri visokim-temperaturama u poređenju sa običnim ugljičnim čelicima (kao što je A106 Gr.B) u temperaturnom opsegu od 350-500 stepeni. Pod uslovima od 450 stepeni, dozvoljeno naprezanje P1 je približno 1,5 do 2 puta veće od ugljeničnog čelika, što mu omogućava da se efikasno odupre sporoj plastičnoj deformaciji (puzanju) materijala pod visokom temperaturom i pritiskom, osiguravajući sigurnost i pouzdanost cjevovoda tokom dugotrajne-usluge na visokim{21}}ima. Njegova minimalna vlačna čvrstoća je 415 MPa, a minimalna granica popuštanja je 205 MPa, što je osnovni nivo performansi unutar serije A335, ali nudi značajne prednosti u smislu isplativosti.

High-Temperature Corrosion Resistance

Odlične performanse zavarivanja i prilagodljivost termičke obrade (diferencirana prednost)

Performanse zavarivanja ASTM A335 P1 su superiornije u odnosu na P11 i P22, što je važan razlog za njegov preferencijalni izbor u specifičnim radnim uslovima. Zahvaljujući nižem sadržaju legure i ekvivalentu ugljika (CE), P1 ima manju sklonost ka stvrdnjavanju u zoni utjecaja topline -zavarivanja, zahtijeva niže temperature predgrijavanja prije zavarivanja (obično 100-200 stepeni ), što ga čini lakšim za upotrebu{{9}prilagođenijim za- operacije zavarivanja. Posebno u primjenama tankih{12}}cijevnih cijevi i situacijama u kojima se termička obrada nakon{14}zavarivanja ne može izvršiti odmah, P1 pokazuje znatno bolju otpornost na hladno pucanje u poređenju sa visoko-klasama legure. Njegov proces zavarivanja je sličan onom običnog ugljičnog čelika, što rezultira manjim operativnim poteškoćama za zavarivače, što ga čini pogodnim za velike-instalacije na licu mjesta.

High Stability

Dobra obradivost i oblikovnost

Hladna i vruća radna svojstva ASTM A335 P1 su superiornija od onih kod P11 i P22, omogućavajući različite procese oblikovanja kao što su toplo savijanje, hladno savijanje i kovanje. Njegov niži sadržaj legure smanjuje rizik od pucanja tokom hladnog savijanja, što ga čini pogodnim za proizvodnju cijevnih spojnica kao što su koljena, T-priključci i reduktori. Osim toga, njegova obradivost je bolja od visoko{6}}legiranih hrom-molibden čelika, što efektivno smanjuje troškove obrade.

Good Processability

Isplativa{0}}predloga vrijednosti (različit od pozicioniranja P11/P22)

ASTM A335 P1 je razred sa najnižim sadržajem legure i najnižom cijenom po jedinici težine u seriji čelika od legure hroma{2}}molibdena. U poređenju sa P11 (1,25Cr-0,5Mo), P1 ima sadržaj hroma od samo 0,5% (otprilike 40% od P11), što rezultira značajno smanjenim troškovima legure. Za aplikacije u kojima su radne temperature manje od ili jednake 450 stepeni i nije potrebna veća otpornost na oksidaciju, P1 služi kao -alternativa visoke vrijednosti za P11/P22, nudeći značajne uštede materijala uz održavanje čvrstoće pri visokim temperaturama.

High-Temperature Oxidation Resistance

Dobra organizaciona stabilnost i dugoročna{0}}pouzdanost usluge

ASTM A335 P1 pokazuje dobru mikrostrukturnu stabilnost tokom-dugotrajnog rada na temperaturama do 500 stepeni. Dodavanje 0,5% Mo efektivno povećava čvrstoću materijala na visoko-temperaturi puzanja dok istovremeno inhibira perlitnu sferoidizaciju i grubost karbida, osiguravajući nisku stopu degradacije mehaničkih svojstava tokom produženog rada na visokim{7}}ima. Nakon normalizacije plus kaljenje (N+T) termičke obrade, P1 dobija ujednačenu i finu ferit + perlit mikrostrukturu, garantujući mikrostrukturnu stabilnost i pouzdanost pod visokim-uslovima rada.

Tehničke specifikacije

Hemijski sastav (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Standardni zahtjevi

Napomena

C

0.08 - 0.15%

Nisko{0}}ugljični dizajn osigurava zavarljivost i žilavost

Mn

0.30 - 0.60%

Čvrsto rješenje jača, poboljšava snagu

P

Manje ili jednako 0,025%

Štetni elementi, strogo kontrolirani

S

Manje ili jednako 0,025%

Štetni elementi, strogo kontrolirani

Si

0.15 - 0.35%

Deoksidizator, poboljšajte otpornost na oksidaciju-pri visokim temperaturama

Cr

0.40 - 0.65%

Osnovni elementi koji pružaju osnovnu otpornost na antioksidanse i koroziju

Mo

0.44 - 0.65%

Osnovni elementi za poboljšanje čvrstoće loma pri puzanju pri visokim-ima

Fe

Preostala količina (≈ 97,5%)

Matrični element

Physical Properties

 

Performanse

Numerička vrijednost/opseg

Uslovi ispitivanja

Gustina

≈ 7,85 g/cm³

Sobna temperatura (20 stepeni)

Tačka topljenja

≈ 1420-1460 stepeni

-

Električni otpor

≈ 0.30 μΩ·m

sobna temperatura

Toplotna provodljivost

≈ 42 W/(m·K)

sobna temperatura

Koeficijent termičke ekspanzije (20-100 stepeni)

≈ 12.2 × 10⁻⁶ /K

-

Modul elastičnosti (Youngov modul)

≈ 200 GPa

sobna temperatura

Poissonov omjer

≈ 0.28

sobna temperatura

Magnetizam

Feromagnetski

Feritna struktura, koja je magnetna

Mehanička svojstva (Normalizirano + Kaljeno, Tipične vrijednosti, ASTM A335)

 

Performanse

Tipična vrijednost

Standardi implementacije

Zatezna čvrstoća

Veća ili jednaka 415 MPa

ASTM A335

Snaga prinosa (0,2% Offset)

Veća ili jednaka 205 MPa

ASTM A335

Izduženje (dužina 2 in/50 mm)

Veće ili jednako 30%

ASTM A335

Tvrdoća

Manje ili jednako 163 HB (tipična vrijednost)

-

Napomena: Nivo čvrstoće P1 je osnovna klasa u ASTM A335 seriji hrom-molibden čelika. Njegove prednosti leže u dobroj zavarljivosti, obradivosti i isplativosti{4}}, umjesto da teži najvišoj čvrstoći. Za veće zahtjeve za čvrstoćom, preporučuje se odabir P11 ili P22.

Visoke{0}}performanse

 
 

Zadržavanje vlačne čvrstoće pri visokim{0}}temperaturama (tipična vrijednost):

ASTM A335 P1 održava visok nivo čvrstoće na povišenim temperaturama i pogodan je za dugotrajne-visoke-uvjete rada do 450 stepeni:

Temperatura

Vlačna čvrstoća (MPa, približno)

Stopa zadržavanja performansi

Sobna temperatura (20 stepeni)

Veće ili jednako 415

100%

400 stepeni

≈ 350

Veće ili jednako 84%

450 stepeni

≈ 310

Veće ili jednako 75%

500 stepeni

≈ 260

Veće ili jednako 63%

Dugoročna-termička stabilnost i mikrostrukturna stabilnost:

ASTM A335 P1 pokazuje dobru mikrostrukturnu stabilnost tokom-dugotrajnog rada na temperaturama manjim ili jednakim 500 stepeni. Dodatak 0,5% Mo efektivno povećava snagu puzanja pri visokim{6}temperaturama. Međutim, kada se koristi duži period iznad 550 stepeni, njegova mikrostrukturna stabilnost se smanjuje i čvrstoća puzanja značajno opada; stoga se ne preporučuje za-dugotrajnu uslugu iznad 550 stepeni . Za više temperaturne razrede predlaže se P11 ili P22.

Sistem toplotne obrade

Konačne performanse ASTM A335 P1 u velikoj mjeri zavise od režima toplinske obrade, sa uobičajenim specifikacijama kako slijedi:

1. Normalizirajući tretman (Normaliziranje):
Zagrejati na 900-955 stepeni, držati dovoljno vremena (otprilike 1 sat po inču debljine zida), a zatim ohladiti na vazduhu. Ovo rezultira ujednačenom finom feritnom + perlitnom mikrostrukturom, pripremajući je za naknadno kaljenje.

2. Tretman kaljenja(Kaljenje):
Zagrejati na 620-750 stepeni, držati dovoljno vremena, a zatim ohladiti na vazduhu. Ovo eliminiše naprezanja izazvana normalizacijom, optimizuje žilavost i duktilnost i postiže konačna svojstva rada.

3. Potpuno žarenje (opciono):
Zagrejati na 870-900 stepeni, držati, zatim peći ohladiti na približno 650 stepeni, nakon čega sledi hlađenje vazduhom na sobnu temperaturu. Koristi se za eliminaciju naprezanja pri hladnom radu ili za poboljšanje formabilnosti u hladnoj obradi.

pažnja:

Toplinska obrada nakon-varenja (PWHT) se preporučuje nakon zavarivanja. Uključuje zagrijavanje do 620-750 stepeni, držanje na temperaturi, a zatim sporo hlađenje kako bi se eliminisala zaostala naprezanja zavarivanja i omekšala zona utjecaja topline.

Temperatura i vrijeme termičke obrade moraju biti strogo kontrolirani kako bi se izbjeglo grubo zrno ili fluktuacije performansi.

Za cijevi sa tankim{0}}cijevima ili cijevi malog-promjera, vrijeme izolacije može se na odgovarajući način skratiti.

Primjenjivi mediji

1. Pare-visoke temperature:

glavni parovodi elektrana, kolektori kotlova, cijevi pregrijača, cijevi za pregrijač

2. Visoka{0}}topla voda:

Toplotna mreža, sistem grijanja

3. Srednji za preradu nafte:

Visokotemperaturni procesni cjevovodi za atmosfersku i vakuumsku destilaciju, katalitički kreking, hidrotretman itd.

4. Procesni gas{0}}pod visokim pritiskom:

Cjevovodi visoke{0}}temperature i visokog{1}}pritiska za hemijsku opremu kao što su sintetički amonijak, metanol i gnojiva

5. Ulje za prijenos topline i nosači topline

ASTM A335 P1 nije pogodan za jako korozivne medije kao što su jake oksidirajuće kiseline i hloridi visoke{2}}temperature i visoke{3}}koncentracije. Njegova gornja granica otpornosti na oksidaciju je približno 500-550 stepeni; P11 ili P22 se preporučuje iznad ove temperature. U okruženjima sa visokim{10}}temperaturama koje sadrže vodonik, treba procijeniti rizik od vodonične korozije.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P1 je pogodan za uslove visoke-temperature i visokog{3}}pritiska u rasponu od 350 do 500 stepeni. To je najisplativiji i najzavarljiviji osnovni razred u seriji hrom-molibden čelika, koji se preporučuje za upotrebu u sljedećim poljima:

 

Polja primjene

  •  

    Proizvodnja energije iz fosilnih goriva (osnovna aplikacija)
    ● Glavni parni cevovod subkritične elektrane (manji ili jednak 450 stepeni)
    ● Bubanj kotla, bubanj pregrijača
    ● Visokotemperaturni parovodi, vodovodi
    ● Sistem površinskih cijevi za grijanje kotla

  •  

    Petrohemijsko inženjerstvo (osnovne aplikacije)
    ● Visokotemperaturni{0}}cijevi jedinice za atmosfersku i vakuumsku destilaciju u rafineriji
    ● Procesni cevovod jedinice za katalitičko krekiranje
    ● Visoko{0}}temperaturni i-pritisni cjevovodi u postrojenjima za hidrotretiranje
    ● Procesni cjevovodi jedinice odloženog koksovanja

  •  

    Hemijska industrija i industrija đubriva
    ● Visoko{0}}procesni cjevovodi za postrojenja za sintezu amonijaka
    ● Gasovod za konverziju postrojenja za metanol
    ● Cjevovodi visoke-i visokog{1}}pritiska u pogonima za proizvodnju kemijskih gnojiva

  •  

    Kombinirano grijanje i centralno grijanje
    ● Visokotemperaturna{0}}mreža parovoda termoelektrane
    ● Visokotemperaturni cevovod za toplu vodu za gradsko centralizovano grejanje{0}}

  •  

    Visoko{0}}temperaturni i-pritisci za cijevi
    ● Visoko{0}}koljena, T-e i reduktori
    ● Kovani spojevi za cijevi, prirubnice

Isporuka i prilagođavanje

Nudimo fleksibilna i pouzdana rješenja za lanac nabave kako bismo osigurali da dobijete ASTM A335 P1 cijevi od legiranog čelika koje savršeno odgovaraju zahtjevima vašeg projekta.
Prilagodljivi oblici materijala
Podržavamo proizvodnju raznih osnovnih i posebnih oblika prema crtežima ili specifikacijama.

Forma

1
Bešavne čelične cijevi
20
Cijev -promjera{1}} debelih stijenki
27
Cijev od legiranog čelika

Konvencionalni domet

Vanjski prečnik: 10.3 - 1067 mm; Debljina zida: 1 - 150 mm

Vanjski prečnik: 219 - 1067 mm; Debljina zida: 20 - 150 mm

Vanjski prečnik: 10.3 - 610 mm; Debljina zida: 1 - 50 mm

Mogućnost prilagođavanja

Vruće-valjane/hladno-vučene bešavne cijevi, fiksne{2}}sečenje po dužini, obrada ukoso, navoji na kraju cijevi, posebni uvjeti toplinske obrade (normalizacija + kaljenje/žarenje)

Vruća ekspanzija, rezanje fiksne{0}}dužine, obrada ukoso, posebni uvjeti toplinske obrade

Hladno vučene precizne cijevi,-sečenje fiksne dužine, posebna obrada površine

Zašto odabrati nas? - Pouzdana inženjerska tehnologija. Pouzdana isporuka.

Mi nismo samo dobavljač, već i pouzdani partner materijala za vas u Kini.

Sample Support & Quick Response

Vertikalno integrisana proizvodnja

Vlastiti pogon od 20.000㎡ sa 10+ automatizovanim linijama (8,000+ tona/godišnje). U-kućni centar za alate i kalupe omogućava brzu prilagodbu i efektivnu kontrolu troškova - bez posredničke marže.

Full Traceability

Stroga kontrola kvaliteta u svakoj fazi

Potpuna sljedivost preko ključnih QC kontrolnih tačaka tokom proizvodnje. 100% u skladu sa ASTM/ASME, EN i GB standardima. Izveštaji o ispitivanju materijala dostupni uz svaku pošiljku.

Professional Logistics & Packaging

Pouzdana isporuka i pakovanje za izvoz

10+ godina izvoza u Evropu, Sjevernu Ameriku, Jugoistočnu Aziju i Bliski istok sa vodootpornom i-zaštitom protiv hrđe, u kombinaciji sa fleksibilnim opcijama dostave osigurava siguran i pravovremeni dolazak-.

Complete Export Documentation

Validacija uzorka prije masovne proizvodnje

Pružamo besplatne uzorke za verifikaciju kvaliteta, omogućavajući vam da narudžbe na veliko samo nakon odobrenja. Osiguravamo konzistentnost od uzorka do masovne proizvodnje preciznim mjerenjem dimenzija i transparentnom proizvodnjom.

FAQ

P: Koje su glavne prednosti ASTM A335 P1?

 

P: Koja je razlika između ASTM A335 P1 i P11? Kako izabrati između njih?

 

P: Koja je maksimalna radna temperatura za ASTM A335 P1?

 

P: Koje su performanse zavarivanja ASTM A335 P1?

 

P: Koja je otpornost na koroziju ASTM A335 P1?

 

 

Popularni tagovi: astm a335 p1, Kina astm a335 p1 proizvođači, dobavljači, tvornica