ASTM A106

ASTM A106

ASTM A106 (ASME SA106) je osnovni američki standard za bešavne cijevi od ugljičnog čelika namijenjene za primjene na visokim{2}}temperaturama. Pokriva tri razreda čvrstoće: Grade A, Grade B i Grade C, što ga čini jednom od najčešće korištenih i komercijalno uspješnih specifikacija za bešavne cijevi od ugljičnog čelika prema američkim standardima. Ovaj materijal je posebno dizajniran za uslove visoke-temperature i visokog-pritiska i služi kao klasičan izbor u industrijama kao što su elektrane, rafinerije, kotlovi i postrojenja za hemijsku preradu gdje se koristi oprema sa visoko{7}}temperaturnim pritiskom-. Među ovim klasama, klasa B je najšire primijenjena, nudeći odličnu ravnotežu između čvrstoće, zavarljivosti, mogućnosti oblikovanja i cijene, te stoga predstavlja industrijski{10}}standardni materijal za visokotemperaturne procesne cjevovode-.
Osnovne karakteristike ASTM A106 leže u ravnoteži između dobre čvrstoće na visokim{1}}temperaturama i odličnih ukupnih performansi. Razred B ima minimalnu vlačnu čvrstoću od 415 MPa i minimalnu granicu tečenja od 240 MPa, pogodan za dugotrajne-visoke{6}}uvjete rada do približno 427 stepeni. Razred A je niži stupanj čvrstoće (veći ili jednak 330 MPa / veći ili jednak 205 MPa), dok je razred C viši stupanj čvrstoće (veći ili jednak 485 MPa / veći od ili jednak 275 MPa), što omogućava fleksibilan odabir na osnovu specifičnih zahtjeva usluge. Proizvod je usklađen sa međunarodnim standardima kao što su ASTM A106 / ASME SA106.
Ključni detalji: ASTM A106 Grade B je preferirana klasa za američke standardne visokotemperaturne bešavne cijevi od ugljičnog čelika. Najviše se koristi u visokotemperaturnim procesnim cjevovodima u elektranama i rafinerijama i služi kao industrijski standard za cijevi od ugljičnog čelika na visokim{4}} temperaturama.
Pošaljite upit
Opis
Tehnički parametri

Karakteristike proizvoda

High-Temperature Oxidation Resistance

Dobra čvrstoća pri visokim{0}}temperaturama (prednost jezgre)

Osnovna prednost ASTM A106 leži u njegovoj odličnoj čvrstoći-pri visokim temperaturama. Razred B održava vlačnu čvrstoću od približno 300 MPa pod uslovima od 427 stepeni, sa stopom zadržavanja performansi od oko 72%, efikasno odolijevajući sporoj plastičnoj deformaciji (puzanju) materijala pod visokom temperaturom i pritiskom, osiguravajući sigurnost i pouzdanost cjevovoda tokom dugotrajne-usluge na visokim{7}}ima.

High-Temperature Corrosion Resistance

Odlične performanse zavarivanja

Dizajn ekvivalentan ugljiku ASTM A106 osigurava dobru zavarljivost. Proces zavarivanja je dobro-utvrđen, sa umjerenim poteškoćama za zavarivače, što ga čini pogodnim za-ugradnju na-široj lokaciji. Prilikom zavarivanja cijevi debelih{6}}zidova ili u okruženjima niskih{7}}temperatura preporučuje se predgrijavanje na 100-150 stepeni.

High Stability

Dobra obradivost

Može se podvrgnuti različitim procesima oblikovanja kao što su vruće savijanje, hladno savijanje i kovanje, što ga čini pogodnim za proizvodnju cijevnih spojnica kao što su koljena, T-priključci i reduktori. Može se obraditi i konvencionalnim mehaničkim metodama obrade.

Good Processability

Zrela tehnologija i dugoročna{0}}pouzdanost

Pokazuje dobru mikrostrukturnu stabilnost tokom-dugotrajnog rada na temperaturama manjim ili jednakim 427 stepeni. Isporučen u normaliziranom ili toplo-valjanom stanju, postiže ujednačenu i finu mikrostrukturu, osiguravajući mikrostrukturnu stabilnost i pouzdanost pod visokim{4}}uslovima rada na visokim temperaturama.

Tehničke specifikacije

Hemijski sastav (ASTM A106 / ASME SA106)

 

Element

Ocjena A

Razred B

Razred C

Napomena

C

Manje ili jednako 0,25%

Manje ili jednako 0,30%

Manje ili jednako 0,35%

Garantuje čvrstoću i zavarljivost

Mn

0.27 - 0.93%

0.29 - 1.06%

0.29 - 1.06%

Čvrsto rješenje jača, poboljšava snagu

P

Manje ili jednako 0,035%

Manje ili jednako 0,035%

Manje ili jednako 0,035%

Štetni elementi, strogo kontrolirani

S

Manje ili jednako 0,035%

Manje ili jednako 0,035%

Manje ili jednako 0,035%

Štetni elementi, strogo kontrolirani

Si

Veće ili jednako 0,10%

Veće ili jednako 0,10%

Veće ili jednako 0,10%

Deoksidizator, poboljšajte otpornost na oksidaciju-pri visokim temperaturama

Cr

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Preostali elementi, strogo kontrolisani

Cu

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Preostali elementi, strogo kontrolisani

Mo

Manje ili jednako 0,15%

Manje ili jednako 0,15%

Manje ili jednako 0,15%

Preostali elementi, strogo kontrolisani

Ni

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Manje ili jednako 0,40%

Preostali elementi, strogo kontrolisani

V

Manje ili jednako 0,08%

Manje ili jednako 0,08%

Manje ili jednako 0,08%

Preostali elementi, strogo kontrolisani

Fe

Preostala količina

Preostala količina

Preostala količina

Matrični element

Physical Properties

 

Performanse

Numerička vrijednost/opseg

Uslovi ispitivanja

Gustina

≈ 7,85 g/cm³

Sobna temperatura (20 stepeni)

Tačka topljenja

≈ 1420-1460 stepeni

-

Modul elastičnosti

≈ 200 GPa

Sobna temperatura

Toplotna provodljivost

≈ 50 W/(m·K)

Sobna temperatura

Koeficijent termičke ekspanzije (20-100 stepeni)

≈ 11.7 × 10⁻⁶ /K

-

Poissonov omjer

≈ 0.28

Sobna temperatura

Magnetizam

Feromagnetski

Ugljični čelik, koji je magnetski

Mehanička svojstva (tipična vrijednost, ASTM A106)

 

Performanse

Ocjena A

Razred B

Razred C

Standardi implementacije

Zatezna čvrstoća

Veći ili jednak 330 MPa

Veća ili jednaka 415 MPa

Veća ili jednaka 485 MPa

ASTM A106

Granica tečenja

Veća ili jednaka 205 MPa

Veća ili jednaka 240 MPa

Veća ili jednaka 275 MPa

ASTM A106

Izduženje

Veće ili jednako 35%

Veće ili jednako 30%

Veće ili jednako 30%

ASTM A106

Tvrdoća

Manje ili jednako 137 HB

Manje ili jednako 159 HB

Manje ili jednako 179 HB

-

Napomena: Klasa B je najrasprostranjenija klasa u ASTM A106 standardu, koja nudi odličnu ravnotežu između čvrstoće, zavarljivosti i cijene. Pogodan je za dugotrajne-visoke-uvjete rada do približno 427 stepeni.

Visoke{0}}performanse (tipična vrijednost za razred B)

 
 

ASTM A106 Grade B održava dobar nivo čvrstoće na visokim temperaturama:

Temperatura

Vlačna čvrstoća (MPa, približno)

Stopa zadržavanja performansi

Opis

Sobna temperatura (20 stepeni)

Veće ili jednako 415

100%

Benchmark

200 stepeni

≈ 380

Veće ili jednako 92%

Snaga je dobro očuvana

300 stepeni

≈ 360

Veće ili jednako 87%

I dalje održava visoku čvrstoću

400 stepeni

≈ 330

Veće ili jednako 80%

Pogodno za uslove visoke{0}temperature

427 stepeni

≈ 300

Veće ili jednako 72%

Preporučuje se korištenje gornje granice na duži period

500 stepeni

≈ 250

Veće ili jednako 60%

Snaga je značajno smanjena

Dugoročna{0}}termička stabilnost:

Mikrostruktura ostaje stabilna tokom-dugotrajnog rada na temperaturama manjim ili jednakim 427 stepeni. Kada se dugo-koristi iznad 450 stepeni, snaga puzanja se značajno smanjuje, a dugotrajni-uslužni rad iznad 450 stepeni se ne preporučuje.

Sistem toplotne obrade

Konačni učinak ASTM A106 u velikoj mjeri ovisi o režimu toplinske obrade:

Normalizacija

Zagrijte na 850-950 stepeni, držite dovoljno vremena, a zatim ohladite na zraku. To rezultira ujednačenom i fino zrnatom mikrostrukturom, poboljšavajući mehanička svojstva.

Potpuno žarenje (opciono)

Zagrejati na 850-900 stepeni, držati, zatim peći ohladiti na približno 650 stepeni, nakon čega sledi hlađenje vazduhom na sobnu temperaturu. Koristi se za ublažavanje naprezanja u hladnoj obradi ili za poboljšanje formabilnosti u hladnoj obradi.

Toplinska obrada nakon{0} zavarivanja (PWHT, odabrano na osnovu debljine zida i uslova rada)

Zagrijte na 600-650 stepeni, držite, a zatim polako ohladite da biste smanjili zaostala naprezanja zavarivanja.

Primjenjivi mediji

Pare{0}}visoke temperature

Glavni parovodi elektrana (manji ili jednaki 427 stepeni), cijevi pregrijača kotlova, cijevi za pregrijač

Srednji za preradu nafte

Visoko{0}}Cijevovodi za procese kao što su atmosferska i vakuumska destilacija, katalitičko krekiranje itd.

Procesni gas{0}}pod visokim pritiskom

Cjevovodi visoke{0}}temperature i visokog{1}}pritiska za hemijsku opremu kao što je sinteza amonijaka, metanola i hemijskih gnojiva

Topla voda

Mreža grijanja, grijanje

Ulje za prijenos topline i termalni nosači

Cevovodi za hemijske sisteme prenosa toplote

Napomena: ASTM A106 nije primjenjiv na jako korozivne medije kao što su jake oksidirajuće kiseline i hloridi visoke{1}}temperature i visoke{2}}koncentracije. Njegova gornja granica temperature oksidacije je približno 427 stepeni. Za temperature veće od ove, preporučuju se čelici od legure hroma{6}}molibdena kao što je ASTM A335 P11/P22.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A106 je pogodan za uslove visoke-temperature i visokog{2}}pritiska u rasponu od 350 do 427 stepeni i preporučuje se za upotrebu u sljedećim područjima:

 

Polja primjene

  •  

    Proizvodnja energije iz fosilnih goriva (osnovna aplikacija)
    ● Glavna parna cijev elektrane (manji ili jednak 427 stepeni)
    ● Cijev pregrijača kotla, cijev pregrijača
    ● Visokotemperaturna cijev za paru, cijev za napojnu vodu
    ● Kolektor kotla, kolektor pregrijača

  •  

    Petrohemijsko inženjerstvo (osnovne aplikacije)
    ● Visokotemperaturni{0}}cijevi jedinice za atmosfersku i vakuumsku destilaciju u rafineriji
    ● Procesni cevovod jedinice za katalitičko krekiranje
    ● Visoko{0}}temperaturni i-pritisni cjevovodi u postrojenjima za hidrotretiranje
    ● Procesni cjevovodi jedinice odloženog koksovanja

  •  

    Hemijska industrija i industrija đubriva
    ● Visokotemperaturni procesni cjevovodi za postrojenja za sintezu amonijaka
    ● Postrojenje za metanol reformira gasovode
    ● Visoko-Cijevovodi visokog-temperatura i visokog pritiska u fabrikama đubriva

  •  

    Kombinirano grijanje i centralno grijanje
    ● Visokotemperaturna{0}}mreža parovoda termoelektrane
    ● Visokotemperaturni cevovod tople vode za gradsko centralizovano grejanje{0}}

  •  

    Visoko{0}}temperaturni i-pritisci za cijevi
    ● Visoko{0}}koljena, T-e i reduktori
    ● Kovani spojevi za cijevi, prirubnice

Isporuka i prilagođavanje

Nudimo fleksibilna i pouzdana rješenja za lanac opskrbe kako bismo osigurali da dobijete ASTM A106 bešavne čelične cijevi koje savršeno odgovaraju zahtjevima vašeg projekta.
Prilagodljivi oblici materijala
Podržavamo proizvodnju raznih osnovnih i posebnih oblika prema crtežima ili specifikacijama.

Forma

1
Vruće{0}}valjana bešavna čelična cijev
2
Hladno vučena bešavna čelična cijev
3
Cijev velikog-promjera{1}}debelih zidova

Konvencionalni domet

Prečnik: 60.3 - 1067 mm; Debljina zida: 3 - 150 mm

Vanjski prečnik: 10.3 - 114.3 mm; Debljina zida: 1 - 15 mm

Vanjski prečnik: 219 - 1067 mm; Debljina zida: 20 - 150 mm

Mogućnost prilagođavanja

Rezanje fiksne{0}}dužine, obrada iskosa, navoji na kraju cijevi, normalizirano/ žareno stanje

Precizna kontrola dimenzija, svijetlo žarenje, rezanje fiksne{0}}dužine

Vruće širenje cijevi, rezanje fiksne{0}}dužine, obrada ukoso

Zašto odabrati nas? - Pouzdana inženjerska tehnologija. Pouzdana isporuka.

Mi nismo samo dobavljač, već i pouzdani partner materijala za vas u Kini.

Sample Support & Quick Response

Vertikalno integrisana proizvodnja

Vlastiti pogon od 20.000㎡ sa 10+ automatizovanim linijama (8,000+ tona/godišnje). U-kućni centar za alate i kalupe omogućava brzu prilagodbu i efektivnu kontrolu troškova - bez posredničke marže.

Full Traceability

Stroga kontrola kvaliteta u svakoj fazi

Potpuna sljedivost preko ključnih QC kontrolnih tačaka tokom proizvodnje. 100% u skladu sa ASTM/ASME, EN i GB standardima. Izveštaji o ispitivanju materijala dostupni uz svaku pošiljku.

Professional Logistics & Packaging

Pouzdana isporuka i pakovanje za izvoz

10+ godina izvoza u Evropu, Sjevernu Ameriku, Jugoistočnu Aziju i Bliski istok sa vodootpornom i-zaštitom protiv rđe, u kombinaciji sa fleksibilnim opcijama dostave osigurava siguran i pravovremeni dolazak-.

Complete Export Documentation

Validacija uzorka prije masovne proizvodnje

Pružamo besplatne uzorke za verifikaciju kvaliteta, omogućavajući vam da narudžbe na veliko samo nakon odobrenja. Osiguravamo konzistentnost od uzorka do masovne proizvodnje preciznim mjerenjem dimenzija i transparentnom proizvodnjom.

FAQ

P: Koje su glavne prednosti ASTM A106 razreda B?

 

P: Koje su razlike između ASTM A106 razreda A, B i C? Kako odabrati?

 

P: Koja je maksimalna radna temperatura za ASTM A106 Grade B?

 

P: Koja je razlika između ASTM A106 Grade B i API 5L Gr.B? Kako izabrati između njih?

 

P: Koje su performanse zavarivanja ASTM A106 razreda B?

 

P: Koja je otpornost na koroziju ASTM A106 razreda B?

 

 

Popularni tagovi: astm a106, Kina astm a106 proizvođači, dobavljači, tvornica